Bielawa wkracza w erę zielonej energii: Rozpoczęcie budowy pierwszej wielkopowierzchniowej farmy fotowoltaicznej
W pierwszym miesiącu 2024 roku, przy ulicy Energetycznej w Bielawie, ruszyła realizacja ambitnego projektu – budowy pierwszej na terenie tego miasta rozległej farmy fotowoltaicznej. Czołowe stanowisko w prowadzeniu tej inwestycji zajmuje warszawska firma Spectris Energy Sp. z o.o., która posiada imponujący dorobek w zakresie tworzenia elektrowni słonecznych na terenie całego kraju. Kluczowym aspektem ich działań jest stworzenie klastra składającego się z pięciu farm, które razem będą miały moc aż 5 MW.
Nowo powstała elektrownia będzie zlokalizowana na obszarze, który ma ponad 5,6 hektara. Elementem, który pozwoli na jej poprawne funkcjonowanie, jest konstrukcja wsporcza, która zostanie postawiona pod przestrzeń przeznaczoną dla 11.000 ogniw fotowoltaicznych. W trakcie realizacji inwestycji zostaną wykorzystane najnowocześniejsze panele bifacjalne. Ich unikalność polega na możliwości produkcji energii z obu stron panelu, co oznacza, że mogą one absorbować zarówno bezpośrednie promienie słoneczne, jak i te odbite od podłoża. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie produkcji energii na poziomie wyższym nawet o kilkanaście procent.
W ciągu jednego roku, elektrownia będzie w stanie wytworzyć do 5.500 MWh energii, co przekłada się na zaspokojenie potrzeb energetycznych około 1.500 domów.
Lokalizacja farmy fotowoltaicznej została starannie wybrana – znajduje się ona blisko Głównego Punktu Zasilania miasta (GPZ), dzięki czemu energia wyprodukowana przez panele słoneczne szybko trafi do sieci energetycznej zarządzanej przez TAURON Dystrybucja.
Wartość całego projektu wynosi 5.000.000 złotych. Co istotne, każdego roku właściciel elektrowni będzie musiał uiścić na rzecz Gminy Bielawa podatek wynoszący 2% wartości obiektu, czyli 100.000 złotych.
Ten ekologiczny krok jest zgodny z założonymi celami Bielawy, które są zawarte w Strategii Rozwoju Gminy na lata 2022-2030. Miasto przewiduje swoją przyszłość jako „INNOWACYJNE centrum przedsiębiorczości, turystyki, EKOLOGII i kultury” oraz jako Modelowe Miasto Ekologiczne.