Wiele rodziców martwi się o swoje pociechy, gdy te pierwszy raz idą same do szkoły. Chodzi przede wszystkim o samą drogę. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwają także policjanci z dzierżoniowskiej komendy. Jak co roku, ruszyła akcja „Bezpieczna droga do szkoły”.

Zadaniem funkcjonariuszy jest przede wszystkim w bezpiecznym poruszaniu się po przejściach dla pieszych. Pod lupę trafili także kierowcy. Są w szczególności kontrolowani przy ulicach, gdzie znajdują się placówki edukacyjne. W tego typu miejscach występują specjalne oznaczenia. Informują kierowcę o tym, że na przejściu mogą znajdować się dzieci. W takiej sytuacji zaleca się szczególne zachowanie ostrożności przez osoby, które prowadzą samochód.

To już tradycja

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” to cykliczne wydarzenie, które rozpoczyna się w okolicach września. Jeszcze przed początkiem roku szkolnego policjanci podejmują działania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci. W pierwszej kolejności sprawdzili oznaczenia, które znajdują się koło szkół. Istotne są ich adekwatność, odległość od szkoły, czy dobra widoczność.

W godzinach porannych policjanci wykonują patrole w okolicach placówek szkolnych. Priorytetem jest oczywiście czuwanie nad bezpieczeństwem pieszych. Jednak funkcjonariusze kontrolują także prawidłowość ruchu drogowego. Wszelkie przekroczenia limitów prędkości, czy niezastosowanie się do oznaczeń poziomych i pionowych nie umknie ich uwadze.

Kontrola obejmuje także rodziców

Część rodziców samodzielne przewozi swoje pociechy do szkoły. Dlatego policjanci regularnie kontrolują prawidłowość parkowania. Sprawdza się także, czy dziecko przewozi się w sposób dla niego bezpieczny. W trakcie pracy policjanci wykonują pomiar prędkości, jak też poddają kierowców testom na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.

Akcja prowadzona jest także w szkołach

W samych placówkach dzierżoniowscy policjanci uczestniczą w spotkaniach, które organizują szkoły. W ich trakcie chcą uświadomić dzieci, jakie zagrożenia wiążą się z byciem pieszym uczestnikiem ruchu. Informują także uczniów, w jaki sposób bezpiecznie poruszać się na przejściach dla pieszych, by uniknąć przykrych zdarzeń.

Wycieczka po lesie? Pamiętaj – jesteś tam gościem

Previous article

Groźny pożar we Wrocławiu

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Aktualności