W tym tygodniu w końcu zakończyła się budowa tężni plenerowej w bielawskim Parku Miejskim. Tężnia budowana była od końca czerwca jako kolejne urozmaicenie w mieście. Od 2019 roku władze Bielawy bardzo dbają o to, żeby Park Miejski stawał się coraz atrakcyjniejszy i chętniej odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych.

Tężnia plenerowa – co to jest i dlaczego warto ją odwiedzać?

Tężnie bardzo często pojawiają się w miejscowościach uzdrowiskowych. Głównym powodem jest to, że ich mikroklimat niesamowicie dobrze wpływa na nasze zdrowie. Wykorzystywane są przy leczeniu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, podczas chorób płuc i nadciśnienia tętniczego, Odwiedzanie tężni zalecane jest nie tylko osobom chorym, ale także w ramach profilaktyki. Częste przebywanie w ich mikroklimacie poprawia naszą odporność.

Czym wyróżnia się bielawska tężnia?

Tężnia plenerowa w Bielawie wykonana została z drewna sosny i świerku oraz z gałązek brzozowych. Posiada ona wbudowane urządzenie, które zajmuje się pompowaniem solanki. Tężnie mogą osiągać naprawdę potężne rozmiary i idealnym przykładem są te w Ciechocinku. Są one największe w Europie, a na dodatek najstarsze w Polsce. Zbudowane zostały w XIX w. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tężnie muszą być wysokie i długie. Bielawska tężnia plenerowa wygląda jak zwykła altanka, w centrum której umieszczone zostało nasączone solanką drewno. Podobną budowlę zobaczyć można w Rabce-Zdrój. Dzięki swoim rozmiarom jest dobrze dostępna i można było postawić ją w Parku, a nie szukać ogromnej wolnej przestrzeni.

Kiedy można skorzystać z inhalacji solankowych?

Mimo tego, że tężnia została otwarta kilka dni temu, już 30 listopada zostanie ponownie zamknięta. Spowodowane jest to nadchodzącą zimą, a wraz z nią niesprzyjającą pogodą. Przerwa techniczna w działaniu tężni plenerowej w bielawskim Parku Miejskim potrwa do wiosny 2022 roku. Tym bardziej zachęcamy każdego mieszkańca i wszystkich turystów do odwiedzania nowej atrakcji przez kolejne kilka dni.

Europejski dzień walki z rakiem piersi

Previous article

Bielawski Aquarius ugości świętego Mikołaja!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Aktualności