Wielkimi krokami zbliża się piękna, polska jesień. Wciąż jednak można doświadczyć letniego słońca, które sprzyja rozwojowi owadów. Wiele zwierząt leśnych w okresie około jesiennym w dalszym ciągu pozostaje aktywnych. Oznacza to, iż podczas spacerów, czy grzybobrania, trzeba przede wszystkim zachować ostrożność. Oczywiście, dzikie zwierzęta rzadko atakują ludzi. Najczęściej reagują ucieczką. W przypadku jednak napotkania agresywnego osobnika trzeba jak w bezpieczny sposób oddalić się. Nadleśnictwo na Dolnym Śląsku podaje informacje, jakich, potencjalnie niebezpiecznych do zdrowia i życia człowieka, zwierząt, można spodziewać się w lesie.

Zachowuj się zgodnie z obowiązującymi zasadami

W lesie człowiek jest tylko gościem. Nie jest to teren, który należy od jego codziennego miejsca przebywania. Gęsto zadrzewione tereny to przede wszystkim schronienie wielu roślin i zwierząt. Bardziej dzikie tereny zamieszkują zwierzęta takie, jak jelenie i sarny, wilki i wiele innych. Podczas dłuższego spaceru po lesie należy zachować czujność. Nieopatrznie można wejść na teren, który zwierzę traktuje jako własne. Wiele z nich ma swoje sposoby na jego oznaczenie, które dla ludzi są niewyczuwalne lub niezauważalne. Inne ze zwierząt, jak owady są często niewidoczne, a o ich obecności świadczy dopiero ukąszenie, które wiąże się z bólem, a nawet zatruciem.

Nie rozpalaj ogniska w niedozwolonych miejscach

Ogień jest niebezpieczny dla lasu. Dlatego Nadleśnictwa zabraniają rozpalania ognisk w lesie. Tego typu zachowanie może skończyć się mandatem karnym. Dla osób, które lubią grillować w pobliżu natury wyznaczone są specjalne miejsca. Zostały przygotowane w profesjonalny sposób, we właściwej odległości od drzew, dzięki czemu mogą służyć za palenisko.

Las to nie wysypisko śmieci!

Regularnie, z informacji, jakie podaje Nadleśnictwo, w lasach znaleźć można różnego typu odpady. Od niewielkich pozostałości, jak niedopałki papierosów (które również mogą zaprószyć ogień) przez opakowania i dzikie wysypiska śmieci. Takie działanie człowieka ma dewastujący wpływ na środowisko. Dodatkowo, może prowadzić do zatrucia się niektórych zwierząt. Na niektórych, popularnych szlakach znaleźć można specjalne miejsca z kosztami, które są opróżnianie przez służby. Jeśli jednak takowego miejsca nie ma na trasie, zaleca się schowanie śmieci do plecaka. W lesie jesteśmy gośćmi, możemy podziwiać piękne zjawiska natury. Należy jednak przestrzegać zasad, które związane są z przebywaniem w tym miejscu.

Wniosek o stypendium artystyczne Burmistrza Bielawy

Previous article

Bezpieczny powrót do szkoły

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Turystyka