Bielawa – ekologiczne miasto
W styczniu, 2019 roku, obok oficjalnego herbu miasta, powstał także oficjalny logotyp. Przedstawia słońce oraz wiatrak. Dlaczego akurat te elementy? Przede wszystkim dlatego, że reprezentują odnawialne źródła energii. Temat ekologi dla miasta Bielawy jest bardzo istotny. Dlatego był poruszany wielokrotnie na przestrzeni ostatnich, kilku dekad. Nie chodzi jednak o same rozmowy, ale o faktyczne działanie. W tej sferze Bielawa również spisuje się na medal.
Pierwsze Przedszkole Ekologiczne w Bielawie
Do 1999 roku obiekt funkcjonował jako Przedszkole Publiczne nr 1. Jednak na przełomie XX i XXI wieku został przekształcony w Przedszkole Ekologiczne. Cały projekt został zrealizowany przy współpracy z miastem partnerskim – Lingen oraz Niemiecką Fundacją Ochrony Środowiska, a także Międzynarodowym Stowarzyszeniem Ekologicznym.
W samym programie nauczania pojawiły się tematy ekologiczne. Wszystko dlatego, iż podstawy dobrego zachowania powinny iść w parze ze świadomością ekologiczną. Zaśmiecanie środowiska to nie tylko wyraźny brak kultury, ale też krótkowzroczność oraz brak refleksji nad tym, jakie, negatywne efektywne długofalowe niesie ze sobą takie zachowanie.
Pierwsza w Polsce „Szkoła Słoneczna”
Tego typu projekt po raz pierwszy zrealizowane właśnie w Bielawie. Wszystko to miało miejsce w 2001 roku. W 2002 obiekt przekształcono w Centrum Odnawialnych Źródeł Energii, które funkcjonuje do dzisiaj.
W ten sposób, w Bielawie, funkcjonowało już kształcenie ekologiczne na poziomie przedszkola oraz szkoły ponadgimnazjalnej. Kolejnym etapem było wprowadzenie tego typu zajęć także do szkół podstawowych i gimnazjalnych. Szkoła Podstawowa nr 7 oraz Gimnazjum nr 3, w 2006 rok przekształcono w ekologiczne placówki.
Równie ważny był rok 2007. Wtedy właśnie w Bielawie utworzono Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny, w którym kształcono specjalistów w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Ekologiczne Centrum Odzysku
Projekt ten został zrealizowany w pobliżu zakładu komunalnego. To właśnie tam gospodarowanie odpadami jest elementem najważniejszych. Ich duża liczba, jak też różnorodność wymagają różnych sposób nie tylko utylizacji i składowania, ale też recyklingu. Jeszcze w 2012 roku starano się pozyskać środki na realizację projektu, który obecnie funkcjonuje i spełnia się w swojej roli.
Bielawa – miasto przyszłości?
Podejście władz miasta do tematu ekologii wywarło spory wpływ na społeczeństwo. Edukacja ekologiczna jest poruszana w szkołach bardzo sporadycznie. W Bielawie natomiast stanowi element stały. Również wszelkiego typu odnawialne źródła energii stanowią w dalszym ciągu obiekt bliskich zainteresowań placówek dydaktycznych, czy samorządu. Być może Bielawa jest właśnie pierwowzorem nowoczesnego miasta. Miasta, które na pierwszym miejscu stawia ekologię.