Chodzenie po górach cieszy się coraz większą popularnością. Na wycieczki wybierają się single, rodziny z dziećmi i właściciele psów (więcej informacji na temat wyjścia w góry z czworonogiem znajdziesz tutaj). Oczywiście największe tłumy zawsze pojawiają się w Tatrach i Karkonoszach, jednak można też spotkać zwolenników niższych i spokojniejszych pasm górskich. Do takich można właśnie zaliczyć Góry Sowie, u których stóp leży Bielawa.

Wielka Sowa

Ze względu na to, że jest to najwyższy szczyt Gór Sowich, to cieszy się największą popularnością wśród turystów. Wiedzie na nią kilka szlaków, na upartego trasę można rozpocząć na stacji kolejowej Bielawa Zachodnia, ale musimy być przygotowani na długą wędrówkę. Najlepiej jednak jest podjechać kawałek do Kamionek albo Walimia. Jeśli chcecie szybko wskoczyć na górę to możecie podjechać jeszcze dalej od Bielawy – na Przełęcz Sokolą. Wtedy też mijacie Schronisko Górskie Orzeł i Schronisko Sowa, w których można zatrzymać się i napić się lub coś zjeść. Szczyt ma 1015 m n.p.m. i stoi na nim kamienna wieża. Oczywiście znajduje się na niej punkt widokowy, który zdecydowanie warto odwiedzić.

Kalenica

Równie popularny szczyt ze względu na bliską odległość od Centrum Bielawy. W zasadzie szlak można zacząć już na stacji kolejowej Bielawa Zachodnia. Ważna informacja dla osób początkujących i takich z trochę gorszą kondycją jest taka, że szlak na Kalenicę jest dosyć stromy. Nie ma jednak tego złego, ponieważ na szczycie czeka na nas wieża widokowa. Warto wdrapać się na 20 metrową wieżę, ponieważ widoki z niej robią wrażenie i wynagradzają ciężką wędrówkę. Na pierwszym planie jest oczywiście Mała i Wielka Sowa, ale dalej przy dobrej pogodzie zobaczyć możemy Góry Opawskie, Bardzkie, Złote, Masyw Śnieżnika, Orlickie i Bystrzyckie.

Mała Sowa

Nie cieszy się tak dużą popularnością jak Wielka Sowa, ale często turyści decydują się na zdobycie tego szczytu przy okazji. Można się na niego dostać idąc żółtym szlakiem z Wielkiej Sowy i zajmuje to około 30 minut. Jeśli postanowicie wybrać się na najwyższy szczyt Gór Sowich z Walimia, to też będziecie przez nią przechodzić. Jest to drugi najwyższy szczyt tego pasma górskiego.

Pamiętajcie, że Góry Sowie to nie tylko te trzy szczyty. Będąc w Bielawie warto przejść się mniej popularnymi szlakami i odpocząć od zgiełku miasta.

Bielawski Aquarius ugości świętego Mikołaja!

Previous article

Przyjechałeś do Bielawy i masz wolną chwilę? Koniecznie odwiedź Szkołę Leśną!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.